З метою ефективної співпраці органів виконавчої влади, роботодавців і профспілок, державної служби зайнятості щодо вжиття конкретних заходів, спрямованих на регулювання ринку праці, відповідно до статті 18 Закону України «Про зайнятість населення», керуючись статтями 26, 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Програму зайнятості та заходів щодо соціальної захищеності різних груп населення від безробіття Червоногригорівської селищної територіальної громади на 2024-2025 роки (додається).
2. Координацію робіт, пов’язаних із виконанням Програми, покласти на виконавчий комітет селищної ради разом з відділом соціального захисту населення.
3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію селищної ради з питань прав людини, законності, депутатської діяльності, етики, регламенту та гуманітарних питань (Коваленко).
Селищний голова Олександр ПРОКОПЕНКО
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Червоногригорівської
селищної ради
від 15 грудня 2023 року
№ 1334 - 36/VІІІ
ПРОГРАМА
зайнятості та заходів щодо соціальної захищеності різних груп населення від безробіття Червоногригорівської селищної територіальної громади
на 2024-2025 роки
смт Червоногригорівка
Програма зайнятості та заходів щодо соціальної захищеності різних груп населення від безробіття Червоногригорівської селищної територіальної громади на 2024-2025 роки (далі – Програма) розроблена відповідно до законів України «Про зайнятість населення», «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», «Про місцеве самоврядування в Україні».
І. Паспорт Програми
1. |
Ініціатор розроблення програми |
Виконавчий комітет Червоногригорівської селищної ради |
2. |
Розробник програми |
Виконавчий комітет Червоногригорівської селищної ради |
3. |
Відповідальний виконавець програми |
Виконавчий комітет Червоногригорівської селищної ради |
4. |
Учасники програми |
Виконавчий комітет Червоногригорівської селищної ради; Відділ соціального захисту населення виконавчого комітету Червоногригорівської селищної ради; Відділ освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Червоногригорівської селищної ради; КУ «ЦНСП» Червоногригорівської селищної ради; Служба у справах дітей Червоногригорівської селищної ради; Міськрайонний центр зайнятості населення (за згодою) |
5. |
Термін реалізації програми |
2024-2025 роки |
6. |
Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми |
Заходи Програми здійснюються за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного страхування на випадок безробіття та з інших джерел не заборонених законодавством |
ІІ. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована Програма
Основними показниками, які характеризують сферу зайнятості, залишається рівень зайнятості населення та рівень безробіття.
Кількість працездатного населення громади станом на 01.01.2024 рік становить 6 531 осіб. Кількість офіційно зайнятого населення становить 29,4 % від усього працездатного. Це пояснюється тим, що частина працездатного населення громади працює на підприємствах, зареєстрованих за межами громади.
Також слід зазначити, що не всі роботодавці укладають трудові відносини з найманими працівниками, особливо у сфері торгівлі та організації харчування.
Проблема легалізації трудових відносин та заробітної плати на підприємствах залишається актуальною. Основними причинами втрати роботи залишаються звільнення за власним бажанням та з економічних причин: у зв’язку з реорганізацією виробництва, скороченням чисельності або штату працівників підприємств, установ, організацій, а також неможливість знайти роботу після закінчення навчального закладу, а також надзвичайно негативно сприяє ведення агресивних бойових дій на території громади, у зв'язку з повномасштабним вторгненням Російської Федерації та включенням Червоногригорівської селищної територіальної громади до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» багато працездатного населення громади виїхало до інших, більш безпечніших, населених пунктів з подальшим працевлаштуванням.
Відсутність взаємозв’язку між процесом професійного навчання, розвитком ринку праці й розвитком економіки призвели до зростання невідповідності між обсягами, кваліфікаційною структурою професійного навчання, кон’юнктурою ринку праці та потребою економіки в робітничих кадрах.
Основні фактори, які негативно впливають на стан ринку праці та зайнятості населення громади:
- нестача працівників традиційних робітничих професій і потреба в робітничих кадрах за професіями, що вимагають високого кваліфікаційного рівня;
- продовжує існувати «тіньова» зайнятість населення;
- низький рівень працевлаштування молоді.
ІІІ. Мета Програми
Метою Програми є координація зусиль та ефективна співпраця органів виконавчої влади, роботодавців і профспілок, міськрайонного центру зайнятості щодо вжиття конкретних заходів, спрямованих на забезпечення продуктивної зайнятості населення, підвищення якості та конкурентоспроможності робочої сили, зменшення обсягів тіньової зайнятості та посилення соціального захисту безробітних.
IV. Обґрунтування шляхів і способів розв’язання проблеми, строк виконання Програми
Програма зайнятості та заходів щодо соціальної захищеності різних груп населення від безробіття Червоногригорівської селищної територіальної громади на 2024-2025 роки визначає напрямки діяльності щодо питань ринку праці та поліпшення ситуації у сфері зайнятості населення.
Вирішення проблеми безробіття та інших проблем зайнятості, розширення сфери застосування праці буде здійснюватися завдяки впровадженню заходів Програми.
V. Результативні показники Програми
З метою вирішення проблемних питань у сфері зайнятості протягом 2024-2025 років передбачається підвищення ефективності та якості надання соціальних послуг, розвиток форм та методів роботи з незайнятим населенням, зокрема спрямованих на підвищення мотивації до праці в легальному секторі економіки, професійної якості робочої сили, її мобільності на ринку праці та оперативному працевлаштуванню за сприяння служби зайнятості, зменшення тривалості безробіття.
У 2024-2025 роках передбачається, що основне коло підприємств збережеться на рівні 2023 року, перш за все, за рахунок збереження та підтримки існуючих підприємств, недопущення скорочення чисельності організацій та підприємств на території громади, створення робочих місць.
Програмою за рахунок усіх джерел фінансування передбачається створення нових робочих місць, зокрема для відновлення об’єктів, пошкоджених воєнними діями агресора.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» одним із видів соціальних послуг є пошук підходящої роботи та сприяння у працевлаштуванні, у тому числі шляхом надання роботодавцю дотацій на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних та фінансування організації оплачуваних громадських робіт для безробітних.
Очікується, що у 2024-2025 р.р., при позитивних змінах у соціально-економічному розвитку громади, стабілізації роботи підприємств, збільшенні попиту на робочу силу, чисельність звернень незайнятого населення до служби зайнятості поступово зменшуватиметься в межах 13 відсотків щорічно.
З метою здійснення активної політики зайнятості, розширення ділової активності незайнятого населення, підвищення його конкурентоспроможності на ринку праці передбачається в 2024 році залучити до участі у оплачуваних громадських роботах 20 осіб.
Очікується, що протягом 2024-2025 років будуть надаватись послуги з питань організації підприємницької діяльності та ведення власної справи міськрайонним центром зайнятості населення.
Також очікується, що протягом 2024-2025 років стан укладання колективних договорів не зміниться.
Основні показники ринку праці, показники професійної підготовки та використання робочої сили, працевлаштування на нові робочі місця, надання соціальних послуг та показники сприяння зайнятості інвалідів не будуть змінними або змінні в більшу сторону протягом наступних років.
VI. Основні тенденції соціально-економічного розвитку Червоногригорівської селищної територіальної громади
розвитку регіонального ринку праці
Основні прогнозні показники та перспективи економічного і соціального розвитку Червоногригорівської селищної територіальної громади на 2024-2025 роки визначені з урахуванням оцінки реального стану економіки за підсумками 2023 року. Основним пріоритетним напрямом розвитку підприємництва у 2024-2025 роки залишиться, як і в попередні роки, забезпечення сприятливого клімату для здійснення господарської діяльності у громаді, удосконалення рівня відносин і співпраці підприємств і влади з метою забезпечення його потужного розвитку.
VII. Координація та контроль за ходом виконання Програми
Організаційне і методичне супроводження та контроль за реалізацією Програми буде здійснюватися виконавчим комітетом селищної ради (відділом соціального захисту населення).
Механізм контролю за виконанням Програми включає:
проведення кваліфікаційних моніторингових досліджень ринку праці, в тому числі створення робочих місць, оцінку фактичного стану ринку праці;
контроль за дотриманням чинного трудового законодавства;
підготовку практичних пропозицій та рекомендацій у межах Програми щодо регулювання зайнятості. Відділу соціального захисту населення виконкому разом з відділами виконавчого комітету, службами селищної ради, установами, організаціями, задіяними у виконанні Програми, забезпечити безумовне виконання Програми.
VІІІ. Заходи щодо соціальної захищеності різних груп населення від безробіття Червоногригорівської селищної територіальної громади
на 2024-2025 роки
Найменування заходу |
Виконавці |
Термін виконання |
|
1. Розширення сфери застосування праці та стимулювання зацікавленості роботодавців у створенні нових робочих місць |
|||
1) Реалізація активних програм сприяння зайнятості громадян шляхом підвищення ефективності та якості надання соціальних послуг, у тому числі для вразливих на ринку праці груп населення; посилення адресності надання соціальної допомоги і послуг шукачам роботи; впровадження нових форм та методів роботи з населенням та роботодавцями, а саме: профілювання та «кейс-менеджмент», он-лайн резюме, он-лайн співбесіда з роботодавцем, супровід соціально вразливих верств населення після працевлаштування, впровадження електронного кабінету роботодавця |
Міськрайонний центр зайнятості; Нікопольське відділення Фонду соціального захисту інвалідів; Виконавчий комітет Червоногригорівської селищної ради |
2024-2025 |
|
2) Сприяння розвитку підприємницької ініціативи та самозайнятості безробітного населення, в першу чергу жителів сільської місцевості, а також громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, у тому числі інвалідів, учасників антитерористичної операції, учасників бойових дій, внутрішньо переміщених осіб, для організації підприємницької діяльності за рахунок співфінансування |
Міськрайонний центр зайнятості; Нікопольське відділення Фонду соціального захисту інвалідів; Виконавчий комітет Червоногригорівської селищної ради; КУ «Центр надання соціальних послуг» Червоногригорівської селищної ради |
2024-2025 |
|
3) Організація громадських та інших робіт тимчасового характеру, насамперед соціально значимих видів громадських робіт |
Виконавчий комітет Червоногригорівської селищної ради |
2024-2025 |
|
4) Забезпечення розширення кола роботодавців, які співпрацюють зі службою зайнятості, для задоволення їх кадрової потреби через подання інформації про наявність вакансій до служби зайнятості, інформування населення через електронні та друковані засоби масової інформації про наявність робочих місць і вакантних посад та можливості і умови працевлаштування в інших регіонах України та за кордоном |
Виконавчий комітет Червоногригорівської селищної ради |
2024-2025 |
|
2. Підвищення професійного рівня та конкурентоспроможності економічно активного населення |
|||
1) При впровадженні нових інвестиційних проектів активізувати співпрацю з роботодавцями у плані підбору кадрів, шляхом професійного навчання або підвищення кваліфікації затребуваних працівників |
Виконавчий комітет Червоногригорівської селищної ради; Центр професійно-технічної освіти державної служби зайнятості |
2024-2025 |
|
2) Впровадження нових інноваційних форм профконсультаційної, профінформаційної роботи з різними категоріями населення, застосування сучасних інформаційно-комунікаційних технологій у професійній орієнтації |
Виконавчий комітет Червоногригорівської селищної ради |
2024-2025 |
|
3) Проведення роз’яснювальної роботи, спрямованої на підвищення рівня оплати праці, легалізації зайнятості населення, роз’яснення норм законодавства щодо прямої залежності отримання гарантій соціального страхування від офіційного працевлаштування |
Виконавчий комітет Червоногригорівської селищної ради; Відділ соціального захисту населення Червоногригорівської селищної ради |
2024-2025 |
|
3. Сприяння зайнятості громадян, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних умовах конкурувати на ринку праці |
|||
1) Сприяння зайнятості осіб з інвалідністю, дітей-сиріт, неповнолітніх, учасників антитерористичної операції, учасників бойових дій, внутрішньо переміщених осіб та ветеранів війни – добровольців |
Виконавчий комітет Червоногригорівської селищної ради; Міськрайонний центр зайнятості населення |
2024-2025 |
|
2) Вжиття заходів щодо стану сприяння зайнятості дітей-сиріт, неповнолітніх, організовувати їх професійне навчання |
Служба у справах дітей Червоногригорівської селищної ради |
2024-2025 |
Секретар селищної ради Олена КРАЙНІК